refleksol (1)
Grafika poglądowa dzięki firmie illbruck

Kiedy wybraliśmy już okna do swojego domu stajemy przed wyborem systemu, którym je zasłonimy. Nadal najpopularniejsze są w Polsce rolety zewnętrzne. Jest to najczęściej spotykany system, którego zalety i wady zna prawie każdy, kto decyduje się na budowę swoich wymarzonych czterech kątów. Coraz większą popularnością cieszą się żaluzje fasadowe. Przesłony te nadają nowoczesności oraz zapewniają płynną regulację dostępności promieni słonecznych we wnętrzu pomieszczeń. Coraz więcej klientów pyta się jednak nas o system refleksoli. Rolety te od jakiegoś czasu przewijają się w branżowych artykułach, ale sami zainteresowani do końca nie są świadomi korzyści płynących z wyboru takich rolet. Właśnie walory tych ostatnich chcielibyśmy Państwu przedstawić w tym artykule.

Czym jest roleta typu refleksol?

              Refleksol lub rolety screen, nazwy te stosowane są zamiennie- to system przesłon montowanych głównie na zewnątrz budynku podtynkowo w nowych inwestycjach lub adaptacyjnie do istniejących już budynków. Głównym elementem tej przesłony jest tkanina screen, której zadaniem jest pochłanianie promieni słonecznych. Występować mogą one w wielu wariantach: w kasetach aluminiowych lub wolnowiszące, z prowadzeniem listwowym lub linkowym, w systemie zip, sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Co to jest tkanina typu screen?

              Tkanina typu screen to specjalna, wytrzymała tkanina zbudowana z włókna szklanego oraz PCV. Jej głównym zadaniem jest pochłanianie promieni słonecznych padających na nasze przeszklenia. Likwiduje ona również powstawanie refleksów podczas oglądania telewizji lub pracy przy komputerze. Można ją nazwać naturalną klimatyzacją.

              Każda tkanina charakteryzuje się specjalnymi parametrami takimi jak: transmisja, absorpcja, refleksja i przepuszczalność. Parametry te są indywidualnie dobierane do potrzeb każdego klienta. Należy pamiętać, że również konkretna kolekcja oraz kolor tkaniny mają wpływ na parametry przesłony. Podstawowym elementem jest faktor otwarcia tkaniny tzn.  procentowy udział otworów w powierzchni całej tkaniny (0%, 1%, 3%, 5%, 8%, 10%). Należy pamiętać, że im większy jest procent otwarcia tym więcej promieni słonecznych wpadać będzie do wnętrza naszego mieszkania, a żądany efekt ochłodzenia będzie mniejszy, ale zdecydowanie mniejszy będzie też efekt zniekształcenia obrazu za oknem.

Co to jest ZIP?

              ZIP to specjalny zamek zgrzany na stałe z krawędziami tkaniny (coś na zasadzie zamka błyskawicznego). Element ten prowadzony jest w specjalnej prowadnicy powodując stałe i równe naprężenie tkaniny na całej płaszczyźnie, likwiduje jakiekolwiek prześwity po bokach oraz chroni nas przed uszkodzeniami powodowanymi przez podmuchy wiatry. Dzięki tak szczelnemu systemowi może on funkcjonować również jako ochrona przed insektami.

Gdzie zamontować refleksole?

              Refleksole oprócz budynków użyteczności publicznej i biurowców można zamontować w domach jednorodzinnych. Głównie stosuje się je na dużych przeszkleniach lub oknach narażonych na bezpośrednie padanie promieni słonecznych  (strona południowa i zachodnia naszych domów). Dzięki tym roletom znacznie zaoszczędzimy na rachunkach za prąd, gdyż nie będziemy tak intensywnie korzystać z klimatyzacji. Idealnym miejscem do montażu refleskoli są odgrody zimowe, na świetlikach oraz jako ściany boczne w pergolach.  

Dla kogo rolety screen?

              System ten skierowany jest zwłaszcza do osób ceniących sobie nowoczesność  oraz estetykę. Należy być świadomym, że funkcją tej przesłony nie jest całkowite zaciemnienie pomieszczenia (chyba że wykorzystamy tkaninę blackout), jakie występuję w przypadku rolet zewnętrznych. Nie będziemy mieli również tak płynnego dostępu promieni jak w żaluzji fasadowych. Zyskamy natomiast dodatkową osłonę przed promieniami, spadek temperatury latem oraz wzmocnienie poczucia intymności w naszym mieszkaniu.

Na wszystkie Państwa pytania odpowiemy Państwu z chęcią w naszym salonie lub po kontakcie telefonicznym lub mailowym

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest